PRISERNA VISAS INKL. MOMS
PRISERNA VISAS EXKL. MOMS
Hem / Inspiration / Referensprojekt / Karaokekoncept i Uppsala
Projekt: | Restaurang med karaokekoncept |
Segment: | Rastaurang |
Land/Stad: | Uppsala |
Produktionsår: | 2024 |
The Melody Club öppnar nu upp portarna i Uppsala. Syskonen Veronica Maggio och Christian Maggio är välkända namn inom sina respektive branscher och förenar nu sina världar i ett nytt restaurang- och karaokekoncept där gästerna utöver att njuta av japansk kolgrill kan uppträda som artister på en professionell miniscen. Och på plats finner vi akustikpaneler från Zilence som förbättrar både estetik och akustik.
The Melody Club startades av Pinchos-grundarna makarna Magnus och Jessica Larsson samt Fredrik Mattson. För 6 år sedan sålde de av en majoritet i restaurangkoncernen och de började fila på sin nya idé. Magnus Larsson förklarar konceptets evolution: ”med The Melody Club ville vi gå längre än att bara erbjuda karaoke. Vi brukar kalla det karaoke på steroider. Vi tar det till en annan nivå. Det är egentligen allt inom performance: en scen, en replokal, en studio och en musiktävling.
Ett besök på The Melody Club är ofta första gången gäster på riktigt provar sina vingar som scenartister på en professionell miniscen. Vi är naturligtvis mycket glada och tacksamma för att syskonen Maggio investerar i The Melody Club. Vi ser det som ett kvitto på att vår affärsidé håller hög nivå. Vi kommer tillsammans fortsätta att utveckla konceptet och förhoppningsvis etablera flera enheter tillsammans” avslutar Magnus Larsson.
För mer information om The Melody Club, besök gärna themelodyclub.se/uppsala
PRISERNA VISAS INKL. MOMS
PRISERNA VISAS EXKL. MOMS